Nin – mali gradić nadomak Zadra smješten na otoku usred plitke lagune kojeg s kopnom spajaju dva kamena mosta u čijoj staroj jezgri čuči povijest duga 3000 godina. Legenda kaže da je asirski kralj Nino osnovao grad u Dalmaciji i nazvao ga svojim imenom NIN. Rimsko ime Nina je Enona jer ga je obnavljao rimski patricij Enonije Torkrat.
Zašto se taj mali pomorski gradić Nin naziva „kraljevski“ ?
Prema narodnoj predaji u Nini se krunilo 7 hrvatskih kraljeva. Po krunidbi, svaki od njih sa svojom sjajnom pratnjom dojahali do crkve Sv Nikole smještene na zemljanom humku iznad polja Prahulje (sada na putu od Zadra prema Ninu nadomak Nina na lijevoj strani). Tu bi se okrunjeni kralj predstavio narodu i u znak svoje kraljevske moći mačem zasjekao na sve četiri strane svijeta.

I evo nas u Ninu. Prvo što ugledate pri izlasku iz automobila ili autobusa je impozantan kameni most koji trebate preći da bi ušli u povijesnu jezgru Nina. Ispred mosta, na samom ulazu nalazi se spomenik Knezi Branimiru podignut u čast i na spomen prvog priznanja Hrvatske kao države. Priznao ju je 7. lipnja 897 godine papa Ivan VII, a učinio je to poslavši 3 pisma na 3 adrese: knezu Branimiru, rimskom biskupu Teodoziju i običnom puku. U sjećanje na taj povijesni događaj dan 7 lipanj se u Ninu slavi kao dan grada, a u RH kao Dan hrvatske diplomacije.

Prešavši most ulazimo u povijesnu jezgru Nina i to naravno – kroz vrata i što nalazimo? Crkve, zidovi i kamen posvuda – Nin je raj na Zemlji za ljubitelje povijesti. Lokalni stanovnici se šale da se u njihovim vrtovima ne smije kopati preduboko jer bi mogli naići na neki još neotkriveni artefakt.

Pa krenimo redom i dočarajmo vam slikom i kratkim opismo što obavezno morate okom pogledati kas stupite nogom u grad Nin. Po prelasku mosta nailazimo na Župnu crkvu Sv Anselma smještenu u samom središtu Nina. Za vrijeme hrvatskih vladara bila je ninska katedrala. Poznata je po tome što se uz nju vrlo vjerojatno od 9 stoljeća nalazila smještena Krstionica kneza Višeslava, jedan od najvažnijih spomenika crkvenog namještaja. Ta šesterostrana kamena posuda svjedoči o vremenu pokrštavanja Hrvata, u nju se prilikom pokrštavanja uranjali vjernici. Kopija se nalazi u Muzeju ninskih starina, a original u Muzeju arheoloških spomenika u Splitu. O bogatoj vjerskoj i kulturnoj povijesti Nina svjedoči Riznica zlata i srebra srednjovjekovnog Nina smještena u sklopu župne crkva sv. Anselma. Riznica, iako nema mnogo predmeta, sadržava remek-djela srebrnarske i zlatarske umjetnosti. Na župnu crkvu naslonjena je kapela sv. Marcele, danas poznate kao Gospa od Zečeva. U Ninu se kao i u većini Hrvatske slavi Majka Božja koja se štuje pod nazivom Gospo od Zečeva. Zečevo je mali otok nadomak Nina gdje se, prema predaji, u 16 stoljeću u vrijeme osmanlijskih osvajanja ukazala Gospa. U cijeloj zadarskoj županiji Gospa se slavi drugi vikend u svibnju.

Crkva sv. Križa

Poznata kao najmanja katedrala na svijetu, najvrjedniji je sačuvani spomenik starohrvatskog sakralnog graditeljstva. Izgrađena je u IX stoljeću i jedini je sakralni objekt u Ninu koji je tijekom povijesti ostao nedirnut od svog građenja. Izgrađena je na ostacima antičkih kuća koji su i danas vidljivi, a u doba hrvatskih vladara služila je kao dvorska kapela obližnjeg kneževa dvora. Crkvica je, zahvaljujući položaju prozora i kutu padanja svjetlosti svojevrsni kalendar jer se po sunčevim zrakama može odrediti točan datum solsticija i ekvinocija.
Ostaci antičkog hrama, na prostoru nekadašnjeg rimskog foruma, dominira kornatski stup u originalnoj visini 17 metara. Ostaci antičke vile iz 2 stoljeća i podni mozaici su najcjelovitiji ostaci sačuvani na području Dalmacije.

Nin ima dugu pomorsku povijest, dokaz tome su prepoznatljivi brodići nazvani Condura Croatica, Ostaci tih brodova pronađeni su na ulazu u ninsku luku 1966 godine. Plovili su na prijelazu 11 u 12 stoljeće, a pretpostavlja se da su bili dio starohrvatske ratne mornarice. Pronađena Condura Croatica nalazi se u Muzeju ninskih starina, a repliku možete vidjeti u moru pokraj Donjeg gradskog mosta.

Od povijesnih spomenika za kraj smo ostavili onaj najpoznatiji široj javnosti – Kip Grgura Ninskog. Grgur Ninski je bio ninski biskup u vrijeme kralja Tomislava. U povijesti je ostao zapamćen kao veliki zagovornik starohrvatskog jezika i narodnog pisma glagoljice. Iz razloga što je misna slavlja služio na starohrvatskom jeziku, papa ga je kaznio oduzimanjem biskupije. Brončani kip biskupa Grgura Ninskog smješten je pokraj crkve sv. Anselma, jedan je od tri koja postoje u Hrvatskoj. Sva tri spomenika Grguru Ninskom izradio je hrvatski kipar Ivan Meštrović, a smješteni su, po veličini i starosti u Splitu, Varaždinu i Ninu.

Najpoznatija legenda o Grguru Ninskom je ona vezana uz palac: zaželite želju i jako protrljajte palac i da, želja će se ostvariti….

Uz sve navedeno u Ninu obavezno posjetite Muzej ninskih starina (u vrijeme kada smo mi bili bio je zatvoren) i Kuću soli – svojevrsni Muzej soli. O njoj , kao i o Ninskoj solani pisati ću drugi put jer je sada nismo mogli obići iz razloga što su u tijeku radovi na uklanjanju štete nastale poplavom uslijed velike količine kiše prije dva tjedna.
Posjetite li Nin u vrijeme turističke sezone uživajte i u njegovoj gastronomskoj ponudi, mi smo time bili uskraćeni jer su svi restorani zatvoreni van sezone. Ne možemo završiti ovaj članak i osvrt na posjet Ninu a da ne spomenemo da najdužu, po nekima i najljepšu plažu na Jadranu – Kraljičinu plažu. Nin je kraljevski grad i normalno je da ima i Kraljičinu plažu. Uz ime Kraljičina plaža vezana je legenda: plaža je svojom ljepotom privukla suprugu prvog hrvatskog kralja Tomislava, lijepu Jelenu. Stoga, kad bi dolazili u Nin, obiteljske trenutke na plaži provodili su upravo ovdje, gdje je Jelena otkrila i blagodati ljekovitog blata. Blagodati ljekovitog blata možete i sami isprobati, kažu da liječi puno toga i djeluje… Terapija, koja uobičajeno traje od deset do dvadeset dana, podrazumijeva oblaganje blatom, zatim sunčanje na pješčanoj plaži te ispiranje peloida u toplom moru. Provodi se u jutarnjim satima tijekom srpnja i kolovoza. U njoj se ugodno povezuje s korisnim, uz dodatak plivanja i kupanja u plitkom, toplom moru.
To je to za ovaj put. Vratiti ćemo se opet na te kamene ulice kraljevskog grada Nina i tada ćemo pisati o njemu….
Do nekog drugog putovanja i druge destinacije pozdravlja vas Nada iz ZaGrizi putovanja!